Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2017

Recenzja książki z cyklu Jeżycjada.

Obraz
McDusia, Małgorzata Musierowicz, literatura dziecięca i młodzieżowa, Cykl: Jeżycjada, tom 19, wyd. Akapit Press 2012, str. 291. "Otwierasz książkę, przewracasz kartki - czytasz - wchłaniasz unoszącą się z nich aurę czyjegoś ducha... Długo wyczekiwana kolejna część „Jeżycjady” pozwala znów zajrzeć do przyjaznego domu Borejków, akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia.  Przybycie Magdusi, córki Kreski, powoduje piorunujące zmiany w spokojnym życiu rodziny, a z okazji ślubu Laury uruchamia działanie osławionego Fatum.  Śmieszna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy, skłania do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi.  Kolejny tom Jeżycjady niczym nie odbiegający od poprzednich. Tym razem akcja książki dzieje się kilka dni przed końcem roku. Autorka poświęciła je na opisanie perypetii tytułowej McDusi, czyli Magdy Ogorzałek, która przyjeżdża do Poznania. Dziewczyna musi zająć się upor...

Recenzja książki mojej ulubionej autorki kryminałów.

Obraz
Autobiografia. Stare próchno, Joanna Chmielewska, literatura popularnonaukowa, biografie, Cykl: Autobiografia [Joanna Chmielewska], tom 6, wyd. Kobra 2009, str. 269. "Nosem już mi powychodziły te wszystkie młodości i postanowiłam się zestarzeć. Niestety, siła wyższa, czyli tak zwane życie, nie uwzględniło mojej decyzji i uparcie dostarcza mi wrażeń, właściwych dla osoby młodej i pełnej wigoru. Część z tego próbuję wykorzystywać w książkach, ale całości nie daję rady, niechże się zatem ta orgia głupich przypadłości nie zmarnuje i znajdzie miejsce w upiornej autobiografii, która wcale nie spełniła swojego zadania.(...)Ale przysięgam! Po napisaniu niniejszego tomu, o ile później będę jeszcze żywa, nikomu na żadne pytanie nie odpowiem! Niech sobie przeczyta wszystko i rychło mu się odechce, a głupią ciekawość diabli wezmą..." Jako wielka fanka Joanny Chmielewskiej (już od dobrych kilkunastu lat) i jej kryminałów nie mogłam nie sięgnąć po kolejną, ostatnią już część Autob...

Recenzja książki, która wprawiła mnie w dobry nastrój.

Obraz
Pracownia dobrych myśli, Magdalena Witkiewicz, literatura polska, powieść obyczajowa, wyd. FILIA 2016, str. 312. ,,Szczęście można uszyć z kawałków, jak patchwork, wtedy stworzą nowy wzór. Ale trzeba o tym wiedzieć". Mała przytulna pracownia, w której oknach zawsze stoją kwiaty, to miejsce pełne czarów. Można tam przymierzyć szczęście, przynajmniej tak brzmi jej slogan reklamowy. To tutaj, na ulicy Przytulnej 26, Pelagia, krawcowa, prowadziła przed wieloma laty pracownię krawiecką. Po jej śmierci to właśnie tu jej wnuk, Florian, postanowił otworzyć kwiaciarnię. Miejsce to dzieli z matką, Grażyną, ekscentryczną artystką. Otaczają ich przypadkowi ludzie, którzy z czasem stają się przyjaciółmi. Wielu z nich układa swoje życie na nowo. Siła tkwiąca w rodzinie, babce, matce i wnuku jest bardzo duża. Każde z nich ma w sobie pierwiastek dobrych myśli, każde z nich ma piękną moc, by obdarowywać nimi innych. Pomimo tego, że Pelagia dawno temu odeszła, w przytulnej pracowni na...

Poezja

Obraz
Mój wiersz ,,Samotna wierzba" czyta Bogdan Dmowski. 

Poezja Marianny.

Obraz
Samotna wierzba. jak samotna wierzba przy drodze w płacz ubrane sny miewam ulotne były to chwile nim odszedłeś jak czarny kot prężący swój grzbiet przyniosłeś mi dni smutkiem podparte niech deszcz pada kwiaty od ciebie dawno zwiędły nadzieja na uśmiech coraz bledsza usycham i ja więdnę © Marianna, 11. 06. 2017 r.

Poezja Marianny.

Obraz
Lustra przeglądasz się w spojrzeniach moich niczym w lustrach szukasz w nich odbicia swoich własnych uczuć boisz się zranienia i że odtrącę twoją dłoń czasem miłość wymaga podjęcia ryzyka zaufasz? © Marianna, 12.04.17r.

Poezja M.

Obraz
Róże i miłość zobaczyłam pąki róż wyrastające z twoich słów miały giętkie łodygi i drżące na wietrze liście ich języki śpiewały miłosną pieśń podążając za nią dotarłam do wnętrza naszych serc chcę tam zostać © Marianna, 22.03.2017 r.

Poezja M.

Obraz
Mój świat. Poezja nastraja wszystkie myśli nutami melancholii nostalgicznie pachną bezsenne noce zamykam oczy na fiołkami pachnące czekam sny poezja uwrażliwia każdy skrawek duszy w błękitny obłok zmienia ciało kolorami barwi świat. © Marianna, maj 2016.

Poezja M.

Obraz
Warto wybaczyć. Czasem trudno wypowiedzieć te proste słowa, chociaż chciałbyś wykrzyczeć je - głos zamiera w krtani. Czasem trudno powiedzieć proste - wybacz. Łatwiej odejść nie oglądając się za siebie. Jednak warto wybaczyć, być móc żyć od nowa. © Marianna, 12.08.2013 r.

Recenzja książki,

Obraz
Blondynka na Czarnym L ądzie, Beata Pawlikowska, literatura popularnonaukowa/podróże, wyd. G+J 2009, str. 214. Beata Pawlikowska - podróżniczka, pisarka i autorka audycji "Świat według blondynki" w Radiu Zet - wyrusza do Afryki. Na dusznym lotnisku w Mombasie czeka na nią czterdziestostopniowy upał, stuprocentowa wilgotność powietrza i szumiące na wietrze palmy. W książce pani Beaty znajdziemy bogactwo intensywnych zapachów: aromatycznych przypraw, kadzidełek i dymu z ogniska, oraz stada namolnych żuczków, podstępnych moskitów i tłustych much. Spotkamy też wszędobylskie pająki, skorpiony, węże i jadowite skolopendry. Poznamy smak życia na sawannie i niezwykłe zwyczaje dzikich zwierząt. Wejdziemy do świata Buszmenów i Masajów, w którym istnieją tylko dwa zawody: kobiety i mężczyzny, a życie toczy się wokół ogniska. Dowiemy się, jak wygląda stuprocentowy moran, na czym polega taniec adumu, dlaczego drzewo kiełbaskowe jest nazywane afrykańską apteką i jaki alkohol można...

Recenzja książki.

Obraz
Grimm City. Wilk!, Jakub Ćwiek, fantastyka, wyd. Sine Qua Non, 2016, str. 384. Miasto Grimm – ponura, spowita obłokami tłustej czerni metropolia to miejsce, gdzie o sprawiedliwość równie trudno, co o bezchmurne niebo. Zbudowane na ciele olbrzyma, napędzane jego smolistą krwią i odłamkami węglowego serca trwało w dawno ustalonym porządku. Do teraz. Na przestępczą scenę wkracza właśnie bezkompromisowo Nowy Gracz, a oficer policji Wolf zostaje brutalnie zamordowany we własnym domu. Czy te fakty się łączą? I czy czerwony płaszcz z kapturem zaobserwowany u głównej podejrzanej w sprawie zabójstwa czyni ze sprawy zbrodnię na tle religijnym? Jakub Ćwiek tym razem funduje nam gorzki, brutalny kryminał noir w niezwykłym świecie inspirowanym amerykańskim podziemiem przestępczym lat dwudziestych i trzydziestych. W mieście, w którym rządzi strach i… opowieść. To była pierwsza książka tego autora, i niestety chyba ostatnia jaką przeczytałam. Ani styl pisania, ani sposób narracji, ani ...

Poezja M.

Obraz
Kamienie. ranisz słowem niczym kamieniem smutek moich spojrzeń mając za nic spojrzeć w lustro nie potrafisz boisz się zobaczyć w nim obcą twarz zazdrość zabiła w tobie to, co najlepsze z każdym dniem zapadasz się w sobie coraz bardziej jutro odejdziesz w mroku gubiąc nasze sny jest już za późno żeby pozbierać potłuczone skorupy marzeń © Marianna, 27.7. 2013 r.

Recenzja książki.

Obraz
Alfie Bloom i złodziej talizmanu, Gabrielle Kent, literatura młodzieżowa/fantasy/sf, wyd. Wilga 2016, str. 281. Doskonała książka dla fanów J.K. Rowling i Roalda Dahla! Kiedy Alfie Bloom odziedziczył zamek i wielowiekową magię, jego nudne, smutne i samotne życie zmieniło się nie do poznania! Ale na jego drodze pojawiło się także wiele niebezpieczeństw o jakich nawet mu się nie śniło. Kamerdyner Wilberforce zostaje porwany w środku nocy a sam zamek wystawiony jest na ogromne zagrożenie. Uwięziony w zamku z przyjaciółką i dwoma kuzynami Alfie musi bronić swego dziedzictwa oraz zapobiec strasznemu losowi zagrażającemu całemu Hexbridge. Świetna książka dla dzieci i młodzieży, którą czyta się tak jakby oglądało się film. Magia, elfy, latający niedźwiedź, czarodziejski talizman, magiczne portale, pojazdy poruszające się w powietrzu, podróże w czasie. Przy tej książce zdecydowanie nie grozi nam nuda. Czyta się błyskawicznie. Wspaniała rozrywka. Polecam.

Poezja Marianny.

Obraz
Spokój. Z dala od zgiełku miast zanurzyć się w ciszy nie bać się łez iść z wiatrem i marzyć. Z emocji złych oczyścić duszę śpiewem ptaków szumem łanów zbóż ukoić serce. Spokój i harmonia to symbole szczęścia. © Marianna, 23.07.2013 r.

Myśli M.

Obraz
,,Miłość to bajka, która bez happy endu zmienia się w dramat". ,,Człowiek bez drugiego człowieka jest jak samotna wyspa, o którą rozbił się statek. " ,,Dwoje niedobranych ludzi nie stworzy związku. Dobrana para może razem przenosić góry". "Tylko rodzina stanie za Tobą murem, gdy będziesz w potrzebie nie odwróci się. Może warto zadbać o nią nie tylko od święta?". "Miłość przynosi radość i szczęście. Miłość przynosi ból, cierpienie i łzy. Wszystko zależy od tego, jak ulokujesz swoje uczucia".

Recenzja książki.

Obraz
Marina, Carlos Ruiz Zafon, literatura hiszpańska/powieść młodzieżowa, wyd. Muza 2009, str. 301. Barcelona, lata osiemdziesiąte XX wieku. Oscar Drai, zauroczony atmosferą podupadających secesyjnych pałacyków otaczających jego szkołę z internatem, śni swoje sny na jawie.  Pewnego dnia spotyka Marinę, która od pierwszej chwili wydaje mu się nie mniej fascynująca niż sekrety dawnej Barcelony. Śledząc zagadkową damę w czerni, odwiedzająca co miesiąc bezimienny nagrobek na cmentarzu dzielnicy Sarriá, Oscar i jego przyjaciółka poznają zapomnianą od lat historię rodem z Frankensteina i XIX-wiecznych thrillerów. Historię, której dramatyczny finał ma się dopiero rozegrać... Zafon, mój ulubiony pisarz, po raz kolejny mnie nie zawiódł. Zabrał mnie w pełną tajemnic, niebezpieczeństw, mroczną podróż po ulicach Barcelony. Świat, który opisywał był niemal nierzeczywisty. Wciągnął mnie, ale wzbudził też dreszcz przerażenia. Jestem zauroczona opowiedzianą historią, która poruszyła mnie ...

Cytat.

Obraz

Platon.

Obraz

Definicja szczęścia.

Obraz

Cytat motywacja.

Obraz

Ciekawy cytat.

Obraz

Recenzja książki.

Obraz
Przygoda na Karaibach, Jayne Ann Krentz, romans, Cykl: Colter Novels, tom 1, wyd. Harlequin 2012, str. 208. Tabitha Graham, właścicielka księgarni, wiedzie monotonne, samotne życie. Receptą na nudę ma być egzotyczny rejs po Morzu Karaibskim. Podczas podróży Tabitha poznaje Devlina Coltera i szybko ulega romantycznemu nastrojowi. W jej oczach ten przystojny biznesmen to uosobienie ideału: zamożny, szarmancki i obyty w świecie. Tabitha czuje, że spotkała mężczyznę, o jakim marzyła.  Wkrótce jest świadkiem dramatycznych wydarzeń i odkrywa prawdziwą tożsamość Devlina. Przerażona rezygnuje z dalszej podróży i szybko wraca do domu. Jednak jej znajomy ze statku podąża w ślad za nią… Lubię styl pani Krentz, ale ta książka mnie zdecydowanie rozczarowała. Zamiast zaciekawić z każdą stroną coraz bardziej irytowała. Mimo wszystko przemęczyłam się i przeczytałam do końca. Niestety żałuję, bo był to czas stracony. Ogólnie ta historia to nic specjalnego. Mniej niż przeciętna. Ani nie pol...

Recenzja.

Obraz
Miłosne tajemnice, Julia Quinn, romans historyczny, wyd. Amber 2016, str. 352. Penelope Featherington od zawsze kocha się w przyjacielu swego brata. Lecz czy szara myszka może zwrócić na siebie uwagę rozchwytywanego kawalera? Obserwuje więc Colina Bridgertona z daleka i jest pewna, że wie o nim wszystko. Dopóki nie odkryje jego sekretu... Colin Bridgerton ma dość reputacji lekkoducha i uwodziciela. Ma dość ekscytacji salonów „Kronikami Towarzyskimi” tajemniczej lady Whistledown, która nie przepuści żadnej okazji, by opisać go w swej plotkarskiej gazecie. Colin powraca z zagranicy, odkrywa, że mała Penelope bardzo się zmieniła. I że plotki o nim krążą jak dawniej. Czy otoczony aurą skandalu dżentelmen i nieśmiała dziewczyna zdołają zdemaskować anonimową dziennikarkę, której ostre pióro z jakiegoś zagadkowego powodu wymierzone jest przeciwko nim dwojgu? Rewelacja. Przeczytałam jednym tchem. To chyba najlepsza powieść tej autorki jaką dotychczas miałam okazję czytać. Lekki...

Recenzja.

Obraz
We mgle zbrodni, Elizabth Lowell, thriller romantyczny, Cykl: St.Kilda, tom 4, wyd. Amber 2008, str. 304 . Życie nie jest tak bezpieczne, jak się wydaje młodym. Idź do swojej dawnej kryjówki.  W pierwszej chwili Jillian nie rozumie, co znaczą słowa listu, który napisała przed śmiercią jej ciotka. Szybko jednak zaczyna podejrzewać, że starsza pani została zamordowana. Zginęła, bo nie chciała wyjawić, gdzie ukryła cenne obrazy. Teraz płótna są własnością Jillian... Od tej chwili dziewczyna wie, że nie jest bezpieczna. Wynajmuje zawodowego ochroniarza. W obcym obojgu świecie marchandów i domów aukcyjnych mogą liczyć tylko na siebie, błądząc po omacku we mgle, która kryje twarz zabójcy. Bardzo dobry thriller romantyczny trzymający w napięciu od początku do końca. Połączenie wątku sensacyjnego z romansowym sprawia, że od książki ciężko się oderwać, akcja gna na łeb na szyję a wydarzenia następują po sobie z prędkością lawiny nie dając chwili oddechu. Mnóstwo tutaj ciekawos...

Recenzja.

Obraz
Cztery pory roku Heleny Horn, Wanda Majer-Pietraszak, powieść obyczajowa, wyd. Novae Res 2014, str. 288. Dojrzała, wzięta aktorka Helena Horn po śmierci ukochanego męża odchodzi z teatru i wraz z przyjaciółką, zdziwaczałą starą suflerką, przenosi się do rodzinnego Milanówka. Najbliższym jej sąsiadem staje się zaprzyjaźniony doktor Tomasz Zewer – rozwiedziony samotnik, doceniający smak whisky i towarzystwo wiernego psa. Na tle zmieniających się pór roku w życiu Heleny pojawiają się różnorodne postacie. Kobieta nawiązuje niewytłumaczalne kontakty z nieobecnymi dawno rodzicami, którzy będą wtrącać się w jej życie, dopóki ta nie podejmie ważnych dla siebie decyzji. Wyjawienie pewnej wstrząsającej tajemnicy odmieni życie wielu ludzi. Książka przeze mnie wymęczona. Ani styl narracji ani język powieści mnie do siebie nie przekonały, co więcej wprawiały w irytację. Przez co samą opowieść oceniam dużo słabiej niż zamierzałam. Sama historia - też taka sobie. Nic, co by mnie w jakim...

Recenzja książki.

Obraz
Uległa i posłuszna, Shirlee Busbee, romans historyczny, wyd. Bellona 2012, str. 376. Akcja toczy się na początku XIX w. w środowisku posiadaczy ziemskich w Anglii, łącząc elementy romansowe i sensacyjne. Książka ta stanowi znakomitą lekturę odprężającą. Akcja obfituje w zaskakujące zwroty, a prócz tego mamy doskonałe opisy przyrody, eleganckich wnętrz i przyjęć, w które czytelnik chętnie się zanurza. Autorka umiejętnie buduje atmosferę beztroskiego, spokojnego luksusu, w którym przebywają ludzie dobrzy i pogodni. Zwłaszcza opisy dworów i dworskiego życia przenoszą czytelnika w inny świat. Jest to również książka pełna humoru, znajdziemy w niej wiele błyskotliwych dialogów i dowcipnych ripost, lecz dobrotliwy humor przejawia się też w stosunku autorki do swych bohaterów, ich mniej istotnych problemów, a także ogólnie do świata i życia.  Zachęcające opisy z tyłu książki i pochlebne opinie czytelników oraz samego wydawcy sprawiły, że książkę wypożyczyłam. Miałam chęć na p...

Miniatury M.

Obraz
(Moje miniatury) Noc lubi zapach jaśminu otula się wtedy jego zapachem niczym ramionami matczynymi Autor: Marianna, 25.05.17 r.

Recenzja książki.

Obraz
Więcej czerwieni, Katarzyna Puzyńska, kryminał, Cykl: Lipowo, tom 2, wyd. Prószyński i Sk-a 2014, str. 560 . W Lipowie lato w pełni. Na polach rozpoczynają się żniwa, a w sadach dojrzewają jabłka. Młodszy aspirant Daniel Podgórski czuje, że znalazł się w najlepszym momencie swojego życia. Tymczasem w okolicach sennego zazwyczaj Lipowa zostają zabite dwie młode kobiety. Sprawca okaleczył brutalnie ich ciała. Policja kryminalna z Brodnicy podejrzewa, że oba zabójstwa mogą być dziełem seryjnego mordercy. Podgórski dołącza do ekipy śledczej prowadzonej przez kontrowersyjną komisarz Klementynę Kopp. Policja stara się znaleźć punkty wspólne pomiędzy obiema ofiarami i stworzyć profil zabójcy. Brak postępów w śledztwie zbiega się z kłopotami w życiu prywatnym policjanta. Czy Podgórski odkryje, jaki jest prawdziwy cel mordercy? Czy uda się w porę zapobiec śmierci kolejnej kobiety? Drugi tom serii sagi o Lipowie uważam za kompletną porażkę. Nie rozumiem porównań do klasyki kryminału, cz...

Moje haiku.

Obraz
Haiku ** cichy wieczór w przejrzystej tafli jeziora przegląda się księżyc ** stuletnia lipa miodowe skrzydła pszczół opadły na ziemię ** samotny kasztan z jesiennych liści suche bukiety ** biały parasol coraz mniej kropli spada na suknię damy ** rwąca rzeka drewniana łódka rybaka uderza w kamień ** kot na dachu stary kapelusz kominiarza upada na ziemię ** liść klonu ściele trawniki przy grobie kata ** złoty bursztyn szyja starej kobiety sina od mrozu ** danie główne kelner roznosi zapach rozmarynu Autor: Marianna, czerwiec 2017 r.

Z cyklu moje miniatury.

Obraz
Stary zegar zatrzymały się wskazówki wieczór oplatając ciszą ćma trzepocząc skrzydłami odbija się od lustra © Marianna, 2017.

Recenzja.

Obraz
Od jutra dieta, Małgorzata Mroczkowska, powieść obyczajowa, wyd. Czwarta Strona 2017, str. 477. Nazywam się Baśka i jestem gruba. Zakrztusiłam się wczoraj marchewką. Pączek by mi tego w życiu nie zrobił. Baśka ma 39 lat, kochającego męża i wspaniałą rodzinę, jednak od lat w jej życiu jest rzecz, która spędza jej sen z powiek – dieta. Baśka jak większość kobiet w jej wieku walczy z kilogramami. Walka ta prowadzona od ponad dziesięciu lat, dodajmy bez większych sukcesów po stronie Baśki, jest tą częścią codziennego życia, która zajmuje jej najwięcej czasu i energii. Dzielnie wypróbowała na sobie wszystkie możliwe diety świata. Niestety, żadna z tych diet nie zadziałała na Baśkę, bo dodatkowe kilogramy po prostu ją pokochały. Bez wzajemności, rzecz jasna. Aż przyszedł dzień, ten właściwy dzień, by w końcu zmieniła się w kobietę, którą zawsze chciała być! Od jutra dieta to książka o szalonych zmaganiach z dietą i pokusami, opowieść o codziennych dylematach żon i matek, któ...