Recenzja książki.
Diabli nadali, Olga Rudnicka, literatura polska/kryminał, wyd. Prószyński i Sk-a 2015, str. 448.
"Są ludzie i ludziska, a ludzi na tym świecie, niestety, coraz mniej."
Dagmar Różyk zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie w okolicznościach budzących u jednych śmiech, u drugich wstręt, a jeszcze u innych - godną pożałowania radość. Za życia był obiektem pożądania kobiet, nienawiści mężczyzn, oczkiem w głowie prezesa. Motywów zabójstwa jest bez liku, tak samo jak podejrzanych. Monika, jego sekretarka, jako jedyna zna tajemnice szefa i jest zdecydowana za wszelką cenę sama odkryć prawdę. Pomaga jej młody policjant Mateusz Jankowski, który po szkole oficerskiej wylądował na stanowisku stażysty w wydziale kryminalnym prowadzącym śledztwo w tejże sprawie. Jego zwierzchnicy, starzy wyjadacze, niechętnym okiem patrzą na młodego, ambitnego nowicjusza, robią sobie z niego żarty i dają na każdym kroku do zrozumienia, że szkoła szkołą, a życie życiem i wiele mu jeszcze brakuje, by stał się twardym gliną.
Z powodu prywatnych kontaktów z Moniką, która jest jedną z głównych podejrzanych, Mateusz zostaje odsunięty od sprawy. Nie wierząc w winę dziewczyny, postanawia działać na własną rękę, ryzykując przyszłą karierę. Poszlaki prowadzą do mieszkania Magdy W., znienawidzonej przez wszystkich zastępczyni Różyka, zwanej przez personel Zdzirą. Zdaniem Moniki to właśnie ona może być zabójczynią, ale najpierw muszą się dowiedzieć, gdzie jest pani wicedyrektor. Ostatnio widziano ją w wieczór poprzedzający śmierć Różyka, gdy odgrażając się i klnąc na czym świat stoi, wybiegła z jego biura...
Kolejny dobry kryminał Rudnickiej. Trochę w stylu Chmielewskiej. Mamy więc trupa, który jest i jednocześnie nie jest trupem, licznych podejrzanych, mylne tropy i ciekawą intrygę. Styl i język pisania bez zmian, autorka trzyma formę i ma fajne pomysły. Plus za bohaterów z charakterem i sporą dawkę humoru :) Przeczytałam z przyjemnością. Polecam.
Moja ocena: 6/10
Komentarze
Prześlij komentarz